Help with a task please. The shop sold 85 kg of candies and 248 kg of cookies. The revenue of shop was 66880 tenges. What price of candies if 1 kg of cookies costs 160 tenges?

138
1) 160*248=39680 (tenges) for the 66880-39680=27200 cookies 2) (tenge) of all for candies 3) 27200:85=320 (tenges) are stood up by Answer's candy: one candy costs 320 tenges.
136
Answer add