Two glasses of juice and pie cost 38 rubles. And two pies and a glass of juice cost 28 rubles. what is more expensive and on how many: glass of juice or pie?

137
Glass of juice X (rub); one pie (38 - the 2nd) rub the Equation of X + 2 (38 - the 2nd) = 28 X + 76 - the 4th = 28 - the 3rd = - 48 X = 16 (rub) the cost of a glass of juice 38 - 2 • 16 = 38 - 32 = 6 (rub) the cost of one pie 16 - 6 = 10 (rub) of Answer a glass of juice are more expensive than some pie for 10 rubles
241
Answer add