The commercial firm for formation of gifts by employees bought candies of two grades for the total amount of 6570 rubles. From them 40 kg of candies - at the price of 96 rubles and other candies - at the price of 78 rubles. How many candies were bought cheaper candies? (help the decision and the table with explanations of type - how many sold for example or how many in 1 grade and how many in 2...)

110
The price Quantity the Cost of candy is 1 grade of 96 rub 40 kg candies 2 a grade of 78 rub In total - 6570 rub-----------------------------------------------------------------------------------------------Expression: (6570 - 96 * 40): 78 = 35 1) 96 * 40 = 3840 (rub) - cost is 40 kg of candies of 1 grade; 2) 6570 - 3840 = 2730 (rub) - the cost of candies is 2 grades; 3) 2730: 78 = 35 (kg) - amount of candies 2 grades. Answer: 35 kg.
167
Answer add