Sseshali on 1 kg of candies of four grades at the price of 75 r 72 r 80 r and 85. r zp kilogram what price of 1 kg of the received set a task with conditions!

117
1 kg on 75 rub of 1 kg on 72 rub of 1 kg on 80 rub of 1 kg on 85 rub----------------------4 kg 1) 75 + 72 + 80 + 85 = 312 (rub) - cost is 4 kg of candies; 2) 312: 4 = 78 (rub) - the price are 1 kg of mix. Answer: 78 rub.
253
Answer add