Packing of yogurt from 4 glasses costs 100 tenges, and packing of juice from 10 bags costs 350 tenges. How many it is necessary to pay for 1 glass of yogurt and 1 bag of juice?

268
Given: Cost is 4 cups of yogurt of 100 tenges. Cost is 10 items of juice of 350 tenges. a) How many it is necessary to pay for 1 cup of yogurt and 1 item of juice 1)100:4=25 (t) costs 1 cup of yogurt. 2) 350:10=35 (r) costs 1 item of juice. 3) 25+35=60 (r) for 1 cup of yogurt and 1 item of juice. Answer: It is necessary to pay 60 tenges for 1 cup of yogurt and 1 item of juice
231
Answer add