For 150 rub. Mom bought 3 kilograms of apples on 20 rub for kilogram and 2 kilograms of pears On how many are cheaper than 1 kilograms of apples than 1 kg of pears

95
150 - 3*20=90 3 kg of apples of 150 - 90=60 2 kg of pears 90/3=30 1 of kg of apples 60/2=30 1 of kg of pears 30=301) 20*3=60 (kg) = weigh apples.
212
Answer add