For 150 rub. Mom bought 3 kilograms of apples on 20 rub for kilogram and 2 kilograms of pears On how many are cheaper than 1 kilograms of apples than 1 kilograms of pears

61
3 * 20 = 60 rub paid for 3 groups of companies of apples 150 - 60 = 90 rub the price of 1 kg of pears of 45 - 20 = 25 rub cheaper than Answer 25 rub cheaper apples paid for 2 kg of pears 90/2 = 45 rub, than grushi3kg * 20 rub = 60 rub of 150 rub of-60 rub = 90 rub of 90 rub of/2 kg = 45 rub/kg are the cost of 1 kg of pears 45 - 20 = 25 rub the answer: for 25 rubles
376
Answer add